Bakhuis: verschil tussen versies
k |
|||
| Regel 10: | Regel 10: | ||
Een bakhuis bestaat doorgaans uit twee delen: de bakoven met daaraan een groter voorgebouw. De bakoven kan zich ook in het grotere gebouw bevinden. Net als bij de [[Boerderijtypologie|boerderijtypen]] worden de bouwmateralen van het bakhuis bepaald door de streek waarin deze te vinden is. Zo zijn er in Zuid-Limburg bijvoorbeeld [[vakwerk]] bakhuizen te vinden. | Een bakhuis bestaat doorgaans uit twee delen: de bakoven met daaraan een groter voorgebouw. De bakoven kan zich ook in het grotere gebouw bevinden. Net als bij de [[Boerderijtypologie|boerderijtypen]] worden de bouwmateralen van het bakhuis bepaald door de streek waarin deze te vinden is. Zo zijn er in Zuid-Limburg bijvoorbeeld [[vakwerk]] bakhuizen te vinden. | ||
| − | Vaak beschikt een bakhuis over een schoorsteen om de rook uit de bakoven naar buiten te leiden. Wegens brandgevaar was het bakhuis vaak een losstaand gebouwtje, soms zelfs gemeenschappelijk bezit van meerdere boeren. | + | Vaak beschikt een bakhuis over een schoorsteen om de rook uit de bakoven naar buiten te leiden. Wegens brandgevaar was het bakhuis vaak een losstaand gebouwtje, soms zelfs gemeenschappelijk bezit van meerdere boeren<ref>Gaillard, Karin. ''Binnen bij boeren: Wonen en werken in historische boerderijen''. Waanders Uitgevers Zwolle en Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 Amsterdam, 2003.</ref>. |
===Bron=== | ===Bron=== | ||
Versie van 19 okt 2023 14:03
In oorsprong 17de eeuwse bakstenen gebouwtje met oven naast een boerderij, bestemd voor het bakken van brood en het bereiden van veevoer. In het bakhuis bevond zich een bakoven. Het bakhuis wordt in Noord-Nederland ook wel een stookhut, stookhok of bakspieker genoemd.
Geschiedenis
Hoewel de eerste bakovens al door de eerste landbouwers rond 4000 v.Chr. werden gebruikt, zijn er in Nederland uit de periode tussen 450 en 1250 geen enkele bakovens teruggevonden. Pas vanaf de late middeleeuwen worden er bakhuizen bij boerderijen en in steden gebouwd. Op het Nederlandse platteland bleven de bakhuizen tot in de twintigste eeuw in gebruik.
Eigenschappen
Een bakhuis bestaat doorgaans uit twee delen: de bakoven met daaraan een groter voorgebouw. De bakoven kan zich ook in het grotere gebouw bevinden. Net als bij de boerderijtypen worden de bouwmateralen van het bakhuis bepaald door de streek waarin deze te vinden is. Zo zijn er in Zuid-Limburg bijvoorbeeld vakwerk bakhuizen te vinden.
Vaak beschikt een bakhuis over een schoorsteen om de rook uit de bakoven naar buiten te leiden. Wegens brandgevaar was het bakhuis vaak een losstaand gebouwtje, soms zelfs gemeenschappelijk bezit van meerdere boeren[1].
Bron
- Bouwhistorie van boerderijen. Ontstaan en vorm van de boerderijen in Alblasserwaard en Vijfherenlanden, Stichting Boerderij en Erf Alblasserwaard – Vijfherenlanden 2001.
- 'Bakovens.' Museum voor Oudere Technieken, https://www.mot.be/nl/opzoeken/bakovens/wat-is-wat.
- Gaillard, Karin. Binnen bij boeren: Wonen en werken in historische boerderijen. Waanders Uitgevers Zwolle en Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 Amsterdam, 2003.
- ↑ Gaillard, Karin. Binnen bij boeren: Wonen en werken in historische boerderijen. Waanders Uitgevers Zwolle en Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001 Amsterdam, 2003.